Gallery of Alienora s dolls and miniatures.
Blog > Komentarze do wpisu
haftowane poduchy / embroidered pillows

Haftuję krzyżykami poduszki. Właściwie to będą wielkie poduchy, bo w rzeczywistości miałyby 48 cm x 48 cm. Ale planuję w sypialni prawdziwy "festiwal poduszek", tak więc muszę zaopatrzyć się w różne wielkości.

I embroider pillows (cross stitch - my favourite stitch). Actually, my pillows will be really big, in fact they would have 48 cm x 48 cm. I plan to make real "festival of pillows" in my bedroom, so I must have cushions in a lot of different size.

czwartek, 01 kwietnia 2010, alienora

Polecane wpisy

  • zlew kuchenny / kitchen sink

    Ten zlew to jeden z moich faworytów z mebli domkowych. Wykonany został z ceramiki i metalu - jak prawdziwy zlew. Ma nawet malutką mydelniczkę! Kurki nie są ruch

  • coś słodkiego z ogonkiem/ something sweet with tail

    Znów mnie naszła ochota na słodkie miniaturki. Again, I have appetite for sweet miniatures. Mój mąż twierdzi, że pucharki są troszkę za duże, ale nic na to nie

  • łazienkowe drobiazgi / bathroom minis

    Na łazienkowej półeczce robi się coraz ciaśniej. Mydełko jest prawdziwe - lawendowe. Getting crowded on the bathroom shelf. Soap is real - its lavender, my favo

Komentarze
Gość: Merry Jingle, *.elisa-laajakaista.fi
2010/04/01 08:57:34
They look nice, I have to try some embroidery sometime. I like big pillows, I have many 60*60 cm pillows in real life :)

Have a happy Easter,

Ira
-
alienora
2010/04/02 08:13:27
Thanks Ira:))))))
I have a little problem with my minis, because my husband is crying all the time, that some of my miniatures (especially pillows) are too little. So those embroidered ones are really big as for effect of my work:)))
-
Gość: elly, *.speed.planet.nl
2010/09/12 00:29:30
Don't worry about "too small"Alienora! I do a lot of miniature PP and we all work 1/12 ,
You are invited to our embroidery club ( petitpointers@yahoogroups.com ), which is dedicated to miniature ambroidery. It is in English, but never fear, we all understand each other perfectly.
I love the cushions !